پرچم ايران
Iran Health Insurance Organization
نقشه سايت
تماس با ما
خانه
English Version
آخرين بروزرساني:
پنجشنبه 7 ارديبهشت 1396 19:20:13
تعداد بازديد اين صفحه: 3952
تعداد بازديد از سايت: 54166233
تعداد بازديد زيرپورتال: 324188
اين زيرپورتال امروز: 75
در امروز: 3314
اين صفحه امروز: 1
اداره بیمه خدمات درمانی دلیجان

آدرس

دليجان شهرك قدس مجتمع اداري 

كد پستي

3791134539 

تلفن

08664227140 

شهرستان دليجان يكي از شهرستانهاي استان مركزي است و مركز آن شهر دليجان است. نراق ديگر شهر آن است
موقعيت و تقسيمات جغرافيايي

شهرستان دليجان در طول جغرافيايي ۵۰ درجه و ۱۶ دقيقه تا ۵۱ درجه و ۵ دقيقه و عرض جغرافيايي ۳۳ درجه و ۴۲ دقيقه تا ۳۴ درجه و ۱۸ دقيقه واقع شده شهر دليجان به‌عنوان مركز اين شهرستان در ارتفاع ۱۵۳۰ متري از سطح دريا قرار دارد اين شهرستان از شمال به استان قم و از جنوب به استان اصفهان و از شرق به شهرستان كاشان و از غرب به شهرستان محلات همسايه بوده و مساحت آن ۲۱۷۰ كيلومتر مربع مي‌باشد كه در حد ۷٫۴ ٪ از مساحت استان است .

بر اساس تقسيمات كشوري شهرستان دليجان داراي دو شهر دليجان و نراق و يك بخش با نام بخش مركزي، چهار دهستان و صد آبادي داراي سكنه‌است كه از اين تعداد ۲۹ آبادي داراي ۲۰ خانوار و بيشتر هستند. دهستانهاي شهرستان دليجان عبارت‌اند از:

ويژگيهاي اقليمي آب و هوايي شهرستان دليجان

شهرستان دليجان در قلمرو آب و هوايي نيمه خشك قرار دارد و مركز آن يعني شهر دليجان داراي زمستانهاي سرد و تابستانهاي نسبتاً گرم است. متوسط بارندگي عمومي حدود ۱۰۰ ميلي متر مي‌باشد، كه كمترين ميزان بارندگي را در ميان شهرستانهاي استان است .

سوغات شهرستان

نبات حلوا، شكري، ارده، جوزقند

جاذبه‌هاي گردشگري اين شهر شامل : كاروانسراي دودهك، پل شاه عباسي دودهك، غار چال نخجيردليجان، شهر تاريخي نراق، بازار، آب انبار، مساجد، بافت تاريخي و امامزاده‌ها است . غار چال نخجير دليجان از ديدني‌هاي بسيار جالب منطقه است. گوشواره‌هاي آهكي كه بر روي طاق شكل گرفته، داراي اشكال بي نظير است . وجود هر دو مسير آبي و خشك در اين غار، امكان پياده روي و قايق سواري را بصورت توامان فراهم كرده است.

جمعيت

بنابر سرشماري مركز آمار ايران، جمعيت شهرستان دليجان در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۴۳۷۷ نفر بوده‌است كه از اين ميان ۲۲۶۲۴ نفر مرد و 21751 نفر زن بوده‌اند

1